P

Pisanie jest całkiem przyjemne, zwłaszcza kiedy znajdują się chętni czytelnicy doceniający i szczerze chwalący naszą twórczość. Jeśli cierpimy z powodu ich braku, musimy sobie takowych przysposobić. Oczywiście trzeba nieco zainwestować, by czytelników pozyskać, jednak fortuny na tym nie stracimy, więc… do dzieła! Co nam będzie potrzebne? Wystarczy kartka pocztowa (najlepiej, aby była wyszukana specjalnie z myślą o konkretnym adresacie), znaczek pocztowy (zadbajmy o jego aktualność tak, by nasze przekonanie, że kartka dotrze do adresata, oscylowało wokół 100%), długopis (opcjonalnie możemy użyć pióra, które niewątpliwie doda naszemu pismu elegancji) oraz oczywiście adres potencjalnego czytelnika.
W dobie wszechobecnych komunikatorów internetowych, blogów
i telefonów komórkowych, kartka pocztowa nie przejdzie bez echa. Zauważona zostanie na pewno.

bajka BoŻ.NaR.7 Mazzu

Teraz najważniejsze: treść, słowa, przekaz… „Pocztówkowy czytelnik”– może to i nie brzmi zbyt poważnie, ale od kogoś trzeba zacząć. Wybierzmy swoich potencjalnych czytelników według prostego kryterium, mianowicie: lubię, szanuję, kocham. Nasz tekst powinien trafić do osób, które są nam przychylne, otwarte na nasz sposób myślenia i liczą się z naszym zdaniem. Innymi słowy, tak trzeba dobrać czytelnika, by tekst jaki dla niego stworzymy został właściwie zrozumiany, odebrany i doceniony. Treść kartki pocztowej z reguły związana jest z konkretną okazją: kolejną rocznicą urodzin adresata, zbliżającymi się świętami, czy pozdrowieniami z wakacji. Jeśli nie jesteśmy na tyle odważni, by wysłać komuś kartkę pocztową bez okazji, wykorzystajmy nadarzającą się właśnie ku temu sposobność, chociaż osobiście uważam, że kartki „bezokazyjne” będą miały większą siłę oddziaływania na naszego czytelnika. Naturalnie, kiedy jednak wyznajemy zasadę, że aby do kogoś napisać potrzebny jest pretekst, możemy posiłkować się niezawodnym w takich sytuacjach Kalendarium Dni Światowych. I tak, przykładowo – zaleganie naszej kartki pocztowej w skrzynce potencjalnego czytelnika w dniu 15 lipca będziemy mogli usprawiedliwić Światowym Dniem Bez Telefonu Komórkowego, a 18 października Dniem Listonosza. Wysłanie kartki miesiąc później, czyli 18 listopada, będzie już nie lada wyzwaniem, ale dla tych, którzy lubią absurd
i kreatywność, sposobnością atrakcyjną, bowiem obchodzony jest wtedy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach.

mgla okolicznościowe3 OPIS veere

Stworzenie tekstu dla konkretnego adresata i do tego takiego, którego poczucie humoru wpisuje się w charakter naszego własnego dowcipu, nie powinno być rzeczą trudną. A jednak brak nam czasem pomysłu, natchnienie nie przychodzi, stoimy w martwym punkcie. Powiedzmy, że wybrany przez nas dzień, w którym chcemy wysłać kartkę, nasz pretekst, to Dzień Wzajemnej Adoracji, 13 stycznia. Godziny mijają, a my nic nie umiemy napisać. Nieuchronnie zbliża się 14 stycznia: Dzień Sprzątania Biurka, w którym jeszcze trudniej przyjdzie nam błyskotliwie powiązać naszą twórczość literacko-pocztówkową z datą jej powstania. Najważniejsze, by nie popadać w panikę. Przecież lubimy pisać, tworzyć. Odszukanie odniesień do Dnia Sprzątania Biurka, co prawda będzie nieco kłopotliwe, ale jeśli tylko uwierzymy we własne możliwości twórcze, wysilimy naszą wyobraźnię, stworzymy naprawdę wyjątkowy tekst. Natchnienie ma to do siebie, że pojawia się znienacka, zupełnie nas nie uprzedzając. Niesie za sobą, brzemienną w skutkach chwilę teraźniejszości. Najważniejszym staje się Ten Moment, tzw. „tu i teraz”. Nic nie powinno nas wtedy rozpraszać. Nie możemy dopuścić, by myśl natchniona nam umknęła. Tak oto, skupieni na jej przejęciu, ubraniu w najwłaściwsze słowa, przelewamy ją na papier. Nasza kartka zostaje zapisana. Być może, rozpoczynać się będzie zdaniem: ” Pisanie jest całkiem przyjemne, zwłaszcza kiedy wiem, że to, co napiszę, przeczytasz właśnie Ty …”

Powodzenia!

There are no comments